113 Flares 113 Flares ×

Kawa Arabica Salwador SHG – pochodzenie i recenzja

Kawa Arabica Salwador SHGSalwador to najmniejsze (powierzchniowo) państwo Ameryki Środkowej, leżące pomiędzy Gwatemalą i Hondurasem. W drugiej połowie XX wieku kraj był areną wojny domowej i walk o władzę, dopiero w połowie lat 90 walki zaczęły wygasać i zapanował pokój.

Po zakończeniu wojny ludzie zaczęli powoli powracać do opuszczonych gospodarstw i farm. Gospodarka kraju zaczyna powoli podnosić się z ruin. Dużą rolę w tym procesie odgrywa rolnictwo, między innymi właśnie hodowla kawy. Ostatnimi czasy Salwador zaczyna odgrywać coraz większą rolę na światowym rynku kawy – właśnie za sprawą swoich bardzo dobrych odmian hodowanej kawy jak również sposobów jej hodowli.

Kawa Arabica Salwador SHG – hodowla

Kawa Arabica Salwador SHG hodowana jest w górskich plantacjach. Idealnie wpasowała się w lokalny ekosystem, rosnąc na górskich zboczach na wysokości minimum 1.100 metrów npm. Temu właśnie sposobowi hodowli kawa zawdzięcza cząstkę swojej nazwy – wspomniane już kilka razy SHG. Jest to skrót od określenia branżowego Strictly High Grown – czyli kawa rosnąca wyłącznie na dużych wysokościach. Sposobowi hodowli ta kawa zawdzięcza swój wyjątkowo pełny smak, o mniejszej niż inne kawy kwasowości. Jest to spowodowane wolniejszym procesem dojrzewania kawy na górskich plantacjach, dzięki czemu jej nasiona zachowują więcej naturalnej słodyczy.

 

 

Rainforest Alliance – kawa Arabica Salwador SHG i  uprawy naturalne 

rainforest_alliance_certified_seal

Opisując tą kawę warto wspomnieć, że jej producenci należą do organizacji Rainforest Alliance. Organizacja ta skupia rolników, producentów żywności oraz osoby i firmy produkujące inne dobra pochodzenia naturalnego, takie jak drewno, papier, tkaniny etc. Organizacja tak skupia się na naturalnym i ekologicznym sposobie hodowli i produkcji wspomnianych wcześniej dóbr. Innym jej celem jest odtwarzanie zniszczonego przez lata wojny i wcześniejszą rabunkową gospodarkę środowiska naturalnego Salwadoru jak i innych krajów tropikalnych.

Wspomniany proces nadzoru Rainforest Aliance obejmuje praktycznie cały cykl wytwarzania tej kawy – od upraw, po wstępną obróbkę i czyszczenie zielonych ziaren kawy, aż po odpowiednie pakowanie i ewentualne wypalanie na potrzeby odbiorców.

Można chyba w dużym uogólnieniu powiedzieć, że organizacja Rainforest Alliance jest podobna do chyba nieco bardziej znanej organizacji tego typu czyli Fair Trade. Ta pierwsza nieco mocniej koncentruje się na środowisku naturalnym, podczas gdy druga trochę większy nacisk kładzie na traktowanie i wynagradzanie ludzi pracujących w firmach zrzeszonych. To chyba całkiem dobry powód, by kawa Arabica Salwador SHG zagościła na naszych stołach?

Kawa Arabica Salwador SHG – jak smakuje?

Przechodzimy do najistotniejszej chyba części tego postu czyli odpowiedzi na proste pytanie – jak ta kawa smakuje? Pierwsze wrażenie jest troszkę zaskakujące – smak jest bardzo pełny i mocny, z lekką nutką ostrości. To ewidentnie kawa z charakterem, która na początku może zadziwić. Nie wspominam już o tych, którzy zazwyczaj piją zwykłą kawę z jeszcze zwyklejszego ekspresu przelewowego. Takich początkujących amatorów kawa Arabica Salwador SHG może wręcz zaszokować, zwłaszcza jeśli spróbują bardzo mocne podwójne espresso 🙂

Po chwili nasze kubki smakowe uspokajają się i zaczynamy doceniać pełnię i głębię smaku. W kolejnych łykach można wyczuć bardzo delikatny posmak owoców i czerwonego wina, przeplatany nikłymi nutkami goryczki i ostrości. Kolejne łyki są coraz milsze i z dużym żalem spoglądałem na pojawiające się już w filiżance dno. I jedno można zdecydowanie powiedzieć – filiżanka tej kawy zdecydowanie stawia na nogi 🙂

Czy polecam tą kawę? Zdecydowanie tak!! Bardzo mi smakowała i już zamówiłem następne opakowanie. Można powiedzieć, że kawa Arabica Salwador SHG na stałe zagościła w moim podręcznym zestawie.

A odpowiadając na pytania z komentarzy, kupiłem ją w tym sklepie internetowym:  Kup kawę Arabica Salwador SHG

Ale nie wiem nadal, czy ryzykować podawanie jej gościom – może się okazać dla nich zbyt wstrząsającym przeżyciem. Chociaż z drugiej strony patrząc… więcej jej zostanie dla mnie, bo wielu z nich już nie zaryzykuje próbowania jej. A to już duży plus 🙂

Krzysztof Rożnowski

 

komentarzy

Powered by Facebook Comments

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, poinformuj proszę znajomych:

113 Flares Facebook 110 Google+ 3 Pin It Share 0 Twitter 0 Email -- 113 Flares ×

6 Responses to Kawa Arabica Salwador SHG – ciekawa kawa z dalekiego Salwadoru

 1. Milena pisze:

  Najlepszą kawę jaką piłam to była kawa w Kenii. Tan nawet podrzędna buda ma wspaniałą kawę lepszą niż niejedna w drogich kawiarniach w naszym kraju. Polecam kenijskie kawy, które mozna kupić przez internet.

  • Krzysiek pisze:

   Witaj Milena

   Zdecydowanie zgadzam się z Tobą – kawy z Kenii to po prostu sama elita kaw, a w dodatku można znaleźć odmiany, które nie są skandalicznie drogie. Zdecydowanie wszystkim polecam!!!

   Pozdrawiam, Krzysiek

 2. Adam pisze:

  Nie sądziłem, że o kawie można tyle napisać. Dla mnie znajomość kawy to niemal czarna magia. Ale fajnie, że i o kawie pwostają blogi, zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć.

 3. Krzysiek pisze:

  Ciekawe, jako smakosz kawy muszą wypróbować tego rodzaju. Może również zagości w mojej kuchni na stałe 🙂 Pozdrawiam

  • Mateusz pisze:

   Ja nie ukrywam, że smakoszem nie jestem – najczęściej piję kawę z ekspresu. I najczęściej jest to cos taniego – Maxwell House czy Tchibo. Natomiast nie polecam sypanej Woseby – strasznie kwaśna. Wiem, że niektórzy lubią właśnie taki smak – jednak dla mnie nie do przejścia. Abstrahując od tematu, czy ktoś wie czy na polskim rynku można dostać kawę o której pisze autor? A jeśli tak to jak jej szukać? Dzięki za wszelkie wskazówki 🙂

   • Krzysiek pisze:

    Witaj Mateusz

    W tekście dodałem link do sklepu internetowego, w którym często kupuję różne ciekawy kawy. Polecam go ze względu na świeżość oferowanych kaw i szeroką ofertę.

    Pozdrawiam, Krzysiek

113 Flares Facebook 110 Google+ 3 Pin It Share 0 Twitter 0 Email -- 113 Flares ×